Spotkanie z Panem Komandorem Józefem Rembiszem

Spotkanie z Panem Komandorem Józefem Rembiszem

Spotkanie z Panem Komandorem Józefem Rembiszem

W dniu 18 marca Krąg Instruktorski Czerwonych Beretów im. mjr. Kazimierza Śliwy wraz z Harcerskim Szczepem Leśnego Wampum Reda zorganizował w harcówce w Redzie spotkanie z komandorem Józefem Rembiszem, pierwszym dowódcą jednostki nazwanej Wydziałem Płetwonurków a niejawnie określanej Wydziałem Działań Specjalnych, dziś komandor dyplomowany w stanie spoczynku.

We wrześniu 1987 jednostka zmieniła nazwę na Wydział Działań Specjalnych przekształcony 12 listopada 1990 w Grupy Specjalne Płetwonurków. Włączono je w skład Grupy Okrętów Rozpoznawczych. Następnie płetwonurkowie bojowi operowali jako Sekcje Działań Specjalnych. W 2004 ponownie nazwane GSP. Obecnie znana jako FORMOZA.

Pan komandor opowiadał o historii jednostki, o swoich wspomnieniach kiedy był harcerzem oraz o swojej książce “Wojsko, Morze, Wraki i Węgorze” Spisał w tej książce początki formowania się jednostki, wspomnienia rodzinne oraz własne przeżycia i życie swoich przyjaciół- żołnierzy. Książkę można było zakupić po spotkaniu.

Zuchy i harcerze, którzy przybyli na spotkanie słuchali ciekawych opowieści pana komandora. Pan komandor wypisał dla harcerzy specjalne podziękowanie i chętnie odpowiadał na pytania. Bardzo miło było gościć taką osobowość w naszej harcówce.

tekst: phm. Aleksandra Piotrowska
foto: Krzysztof Karczewski