Skautki z Rzymu

Skautki z Rzymu

Skautki z Rzymu

W ramach współpracy ze Skautkami Włoskimi w tym roku od 25.07 do 31.07.2017 r przyjęliśmy grupę Skautek z Rzymu. Wspólnie z harcerkami z 11 HDCzB „Szyszki” oraz 5 WRDH realizowaliśmy program obozu.

Pierwsze trzy dni oparte zostały na pokazaniu Rumi i jej walorów turystycznych, Gdyni, Sopotu, Gdańska oraz oczywiście Półwyspu Helskiego. Pogoda była raczej deszczowa, ale nie przeszkodziło nam to w odwiedzeniu skweru Kościuszki, Starego miasta w Gdańsku, molo w Sopocie. Największą atrakcją w Helu okazało się karmienie fok, gdyż było to coś, czego skautki z Rzymu nigdy nie widziały i było to dla nich wielką atrakcją.

Codziennie wieczorem odbywało się podsumowanie w formie ogniska, na którym prezentowane były scenki z zakończonego dnia. Pierwsze trzy dni nocleg całej grupy odbywał się w Domu Harcerza w Rumi, aby następnie pojechać na jedną noc pod namioty, do Ośrodka w Potęgowie. Noc w namiotach dla harcerzy i skautek to jest normalne, ale już samodzielne pływanie na kajakach i łodziach żaglowych okazało się dużą atrakcją. Tak się złożyło, iż jedna z dziewczyn miała urodziny więc postanowiliśmy zrobić coś nietypowego. Kolacja przy ognisku pieczone grzanki, kiełbaski i różne pyszności, a na zakończenie duże dwa torty, które po zdmuchnięciu świeczek i życzeń solenizantka musiała pokroić dla wszystkich uczestników, których było razem ok. 40 osób. Widok tortów wzbudził uśmiech i radość na wszystkich twarzach uczestników ogniska.

Dzień minął szybko, nie wiadomo kiedy zrobiło się ciemno, ale to nie koniec. W nocy harcerze z 11 HDCzB zorganizowali ognisko na wodzie. Wszyscy musieli ubrać kapoki i na łodziach wypłynąć na środek jeziora, gdzie czekało zakotwiczone ognisko. Po zacumowaniu, nagle po środku wszystkich łodzi rozpaliło się ognisko. Wrażenie było niesamowite: palący się ogień, piękna ciepła noc, świecący księżyc i niebo pełne gwiazd. Ognisko trwało prawie dwie godziny, oczywiście pod nadzorem ratowników WOPR.

Drugi dzień to wycieczka do Łeby: oczywiście wydmy, morze i port w Łebie, a następnie powrót do Domu Harcerza w Rumi. Niedziela przyniosła dla nas wszystkich niezapomniane wrażenie. Skautki z Rzymu zorganizowały mszę świętą w Domu Harcerza na sali kominkowej i to w dodatku w języku polskim i włoskim, warto było w niej uczestniczyć, Była SUPER. W poniedziałek wspólne podziękowanie, odjazd autokarem na lotnisko w Modlinie i odlot samolotem do Rzymu.
Do zobaczenia na Harcerskim Szlaku.

Hm Bogdan Formella