1 DHNS „ZDOBYWCY” w Dąbrówce

1 DHNS „ZDOBYWCY” w Dąbrówce

1 DHNS „ZDOBYWCY” w Dąbrówce

W tym roku ponownie uzyskaliśmy dofinansowanie z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w programie Akumulator Społeczny i wybraliśmy się do Muzeum Techniki Wojskowej w Dąbrówce koło Wejherowa.

1 DHNS „ZDOBYWCY” w Dąbrówce

Wyprawa odbyła się w sobotę 15 września, wzięło w niej udział 10 niepełnosprawnych harcerzy wraz z opiekunami. Razem było nas 20 osób.

Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczęliśmy od wystawy przedstawiającej historyczne elementy uzbrojenia i umundurowania Wojska Polskiego, następnie
przeszliśmy do hal, gdzie były ustawione armaty, działa przeciwlotnicze, czołgi, pojazdy opancerzone, działa samobieżne i inne będące w przeszłości na wyposażeniu armii. Na specjalnym stanowisku mogliśmy spróbować jak kieruje się czołgiem, wsiadaliśmy na wojskowy motocykl, próbowaliśmy obsługi działa przeciwlotniczego i wchodziliśmy do transportera opancerzonego. W kolejnej hali podziwialiśmy zabytkowe pojazdy – najstarszy z 1905 roku – wszystkie sprawne i na chodzie, czasem można je zobaczyć w filmach.
Były też potężne ciężarówki i samochody terenowe oraz pojazd strażacki i zabytkowy ciągnik.
Następnie przeszliśmy do Muzeum Saperskiego EXPLOSIV. Tam oglądaliśmy różne rodzaje pocisków, miny wszelkiego rodzaju i wykrywacze min oraz film ze
scenami wyburzania budynków za pomocą wybuchów i z akcji rozminowywania.
Ostatnim etapem zwiedzania był poligon, gdzie ćwiczyliśmy rzuty granatem do celu i poszukiwanie min przy pomocy wykrywacza.
Dodatkową atrakcją były pamiątkowe zdjęcia w strojach wojskowych z minionej epoki.
Po zakończeniu zwiedzania z przewodnikiem przeszliśmy pod wiatę, gdzie przygotowano dla nas ognisko, przy którym odpoczęliśmy, posililiśmy się własnoręcznie upieczonymi kiełbaskami oraz zaśpiewaliśmy kilka żołnierskich piosenek.
Wizyta w Muzeum w Dąbrówce była dla nas bardzo pouczającą lekcją najnowszej historii, a dla części uczestników wycieczki była też okazją do wspomnień.
W następną sobotę 22 września, na zbiórce drużyny w Domu Harcerza zorganizowaliśmy konkurs rysunkowy na temat wyprawy do Dąbrówki.