Wyprawa harcerska SZLAKIEM GDAŃSKICH FORTYFIKACJI

Wyprawa harcerska SZLAKIEM GDAŃSKICH FORTYFIKACJI

Wyprawa harcerska SZLAKIEM GDAŃSKICH FORTYFIKACJI

Projekt dofinansowany w ramach Funduszu AKUMULATOR SPOŁECZNY, ze środków Programu FIO Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Wyprawa harcerska SZLAKIEM GDAŃSKICH FORTYFIKACJI

 

Dzięki uzyskaniu dofinansowania z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w programie Akumulator Społeczny 29 czerwca 1 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „Zdobywcy” pojechała na wyprawę „Szlakiem Gdańskich Fortyfikacji”.

Cała grupa licząca 21 osób – 10 niepełnosprawnych harcerzy i 11 opiekunów – dotarła do Gdańska pociągiem SKM. Na przystani Żabi Kruk podzieliliśmy się na dwa zespoły.
Jeden z nich wsiadł na kajaki i przez Kamienną Śluzę popłynął na Opływ Motławy, aby z wody podziwiać siedemnastowieczne bastiony.
W tym czasie druga grupa przeszła trasę lądową: koło Małej Zbrojowni, przez bastiony Świętej Gertrudy, Żubr do Śluzy Kamiennej po drodze rozwiązując zadania.
Po zmianie załóg druga grupa kajakowa natknęła się na zamkniętą Śluzę Kamienną, popłynęła więc w kierunku Mariny Jachtowej mijając po drodze pozostałości średniowiecznych fortyfikacji – baszty Stągwie Mleczne.
Po odpoczynku i obiedzie zjedzonym w barze Harcówka wyruszyliśmy na dalszą wędrówkę. Przeszliśmy wzdłuż pozostałości średniowiecznych murów obronnych i po przejściu tunelem pod torami wspięliśmy się na Górę Gradową.
Z Góry Gradowej podziwialiśmy panoramę Gdańska. Potem zwiedzaliśmy multimedialną wystawę „Wehikuł czasu – człowiek i pocisk” ukazującą historię Fortu Góry Gradowej. Znaleźliśmy też jedną z figurek gdańskiego Lwa Heweliona występującego w roli astronoma. Wyprawę zakończyliśmy przy Centrum Hewelianum.

 

Dzięki tej wycieczce harcerze mieli okazję poznać bogatą historię Gdańska, a także przeżyć kajakową przygodę.

 

Tydzień później 6 lipca na zbiórce rozmawialiśmy o tym co widzieliśmy w Gdańsku, a także rozwiązywaliśmy różne zadania i łamigłówki.
Na przykład trzeba było znaleźć drogę w labiryncie do skarbu, nazwać obiekty przedstawione na zdjęciach i odczytać końcowe hasło – wszystko związane z wycieczką do gdańskich bastionów.
Później harcerze rysowali to, co najlepiej zapamiętali z zeszłotygodniowej wycieczki. Najbardziej utkwiło im w pamięci pływanie na kajakach.
Każdy też dostał do pokolorowania obrazek przedstawiający życie codzienne gdańszczan w XVII w.
Na zakończenie zrobiliśmy wystawę naszych prac.