Odwiedziny w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego

Odwiedziny w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego

Odwiedziny w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego

W minionym tygodniu reprezentacja Kręgu Instruktorów Czerwonych Beretów miała możliwość oraz przyjemność odwiedzenia 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Jednostka została sformowana na bazie 22 Bazy Lotniczej oraz 41 eskadry lotnictwa taktycznego. Dzięki scaleniu baza jest jednostką autonomiczną posiadającą komponent lotniczy i komponent zabezpieczający działania głównych sił bazy. Głównym wyposażeniem 22. BLot są samoloty bojowe MIG-29. Do głównych zadań jednostki należy przede wszystkim pełnienie dyżurów w systemie obrony powietrznej kraju, utrzymanie ciągłej gotowości do wykonywania zadań poprzez loty szkoleniowe oraz szkolenie naziemne służb zabezpieczających działania lotnicze.

Podczas zwiedzenia mogliśmy zobaczyć sprzęt i wyposażenie jakim dysponują żołnierze z patrolu saperskiego. Żołnierze opowiadali o swojej pracy prezentując robota patrolowo- przenośnego, który wspomaga działanie pododdziałów rozpoznania inżynieryjnego EOD/IED w trakcie usuwania ładunków i materiałów niebezpiecznych. Został zaprojektowany do prowadzenia działań w bezpośredniej styczności wojsk. Robot może działać zarówno w terenie otwartym, w otoczeniu dróg, jak i w terenie zurbanizowanym, także wewnątrz budynków. Mieliśmy możliwość zapoznania się z kombinezonem przeciw wybuchowym SRS-5.

Następnie udaliśmy się obejrzeć samoloty MIG-29 , wysłuchaliśmy wykładu o aerodynamice i możliwości dopasowania różnorodnego uzbrojenia. Na zakończenie mogliśmy obejrzeć przygotowania do wylotu i pokaz zrzutu spadochronowego na lotnisko. Poznaliśmy spadochrony używane w wojsku na wyposażeniu jednostek powietrznodesantowych, dzięki którym uderzają tam, gdzie są potrzebni. Podczas pokazu żołnierze mieli do wykonania zadania z różnych wysokości na spadochronach z zestawu DEDAL-AD 95 (pole czaszy to 83m2, jest w stanie udźwignąć 120kg) i system spadochronowy AD 2000, który zaliczany jest do spadochronów szybujących – przeznaczony jest dla oddziałów specjalnego przeznaczenia, których zadania wymagają wykonania skrytych przelotów na znaczne odległości.

Dzięki Związek Polskich Spadochroniarzy Oddział XIV w Gdańsku udało się zorganizować całe wydarzenie w którym mogliśmy uczestniczyć.

Mieliśmy przyjemność spotkać się z przedstawicielami Stowarzyszenia żołnierzy i sympatyków ,,Niebieskich Beretów”.