Zimowisko w Kłaninie „W Krainie Stolemów”

Zimowisko w Kłaninie „W Krainie Stolemów”

Zimowisko w Kłaninie „W Krainie Stolemów”

Podczas tegorocznych ferii zimowych zuchy i harcerze z Rumi i Redy nie próżnowali. Największa liczba uczestników pojechała na 6 dni do Kłanina. Były tam zuchy i harcerze z drużyn: 6 RWDH, 7 DHZB, 11 HDCzB, 13 HDZB, 17 RDH, 20 RDHCzB, 20 GZ, 20 RSDCzB, 21 HDCzB, 22 GZ, 25 DSHCzB Kniejołazy, 28 GZ, 33 DHCzB, PDH przy SP Nr 9 w Rumi oraz PDH przy SP Nr 6 w Redzie. Na Kaszuby pojechało prawie 100 zuchów, harcerzy i instruktorów, by zmierzyć się z legendą kaszubską o Stolemach.

Było mnóstwo atrakcji. Uczestnicy lepili figurki Stolemów z masy solnej, zwiedzili skansen kaszubski w Nadolu, gdzie dowiedzieli się jak żyli dawni Kaszubi. Wzięli udział w przejażdżce wozami konnymi ze Słajszewa nad morze. Harcerze przyozdabiali w kaszubskie wzory przyborniki kaszubskie, a zuchy zdobywały sprawność stoczniowca.

Harcerze starsi przez cały okres zimowiska zajęli się projektem REAKTYWACJA STOLEMÓW, gdzie realizowali różne zadania związane z legendą. Wszyscy wspólnie bawili się na kominkach, na których gościli gawędziarze i kabareciarze kaszubscy ucząc różnych zwrotów i piosenek kaszubskich.

Nauczyliśmy się wielu nowych piosenek, pląsów, a w piątkowe popołudnie podsumowaliśmy nasze wiadomości na harcerskim i zuchowym biegu. Niektórzy złożyli Obietnicę Zucha, złożyli Przyrzeczenie Harcerskie, zdobyli nowe stopnie i zuchowe gwiazdki. Kilka osób otrzymało wymarzone barwy swojej drużyny. Wszyscy na koniec otrzymali pamiątkowe dyplomy i fotografie z naszymi kaszubskimi gośćmi.
Czas nam minął bardzo szybko, teraz zaczynamy szykować się do obozu letniego.

phm. Aleksandra Piotrowska