Lekcja Historii – Cichociemni

Lekcja Historii - Cichociemni

Lekcja Historii – Cichociemni

W dniach 25-26 lutego odbyła się IV edycja fabularyzowanego rajdu „Lekcja Historii- Cichociemni” pod nazwą Kryptonim NEON organizowanej przez Krąg Instruktorski Czerwonych Beretów im. mjr. Kazimierza Śliwy w 76 rocznicę pierwszego zrzutu Cichociemnych do okupowanej Ojczyzny. Wzięło w nim udział 76 harcerzy z Redy, Rumi i Wejherowa oraz prawie 40 osób kadry.

Uczestnicy spotkali się w Wejherowie, skąd autokarami dowieziono ich na miejsce startu w Kostkowie. Trasa wiodła lasami przez Dąbrówkę do poligonu w Lisewie. Na trasie wprowadzono uczestników w fabułę rajdu, mieli oni przemycić przez las ukryte pieniądze i dokumenty i ukrywać się przed patrolami Niemców.

Uczestnicy wyrabiali sobie dokumenty z pieczątkami na wzór niemieckich dokumentów wystawianych w okupowanej Polsce, musieli również rozpalić ognisko za pomocą krzesiwa. W Dąbrówce wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez leśniczych, po czym ruszyli dalej w trasę na podstawie mapy. Po przekroczeniu „granic” poligonu zaczęli zajęcia ze wspinaczki, musieli odszukać zakopane przedmioty za pomocą wyszukiwacza metali, odbyli szkolenie strzeleckie i po zjedzeniu gorącej zupy udali się do bunkra- miejsca zakwaterowania.

W szpitalu polowym musieli opatrzeć rannych po bitwie, co było nie lada wyzwaniem, gdyż organizatorzy zaopatrzyli „chorych” w bardzo realistycznie wyglądające pourywane nogi i ręce.

Po szpitalu w namiocie typu NS Instruktorzy Centrum Szkoleń Specjalistycznych CSS9MM przeprowadzili prezentację na temat broni palnej i cięciwowej, by pokazać jakiej broni używano podczas II wojny światowej a jakiej używa wojsko dziś. Dzięki udostępnieniu sprzętu przez Stowarzyszenie “KRS FORMOZA” udało się przeprowadzić profesjonalne zajęcia na strzelnicy.

Nazajutrz uczestnicy mogli wziąć udział w przejażdżce wozami bojowymi po poligonie, otrzymali certyfikaty uczestnictwa oraz podziękowania.

W przygotowaniach instruktorom Kręgu Cz.B. i komendantowi Lekcji Historii, druhowi pwd. Krzysztofowi Konopczyńskiemu pomogli członkowie Stowarzyszenia Militarni Gniewino i M.O.S.T.Rangers z Lęborka, którzy przygotowali atrakcje na poligonie. Pogoda dopisała, humory również. Chętnych zapraszamy znowu za rok.

Fotorelację przygotowali dh Krzysztof Karczewski i dh Mariusz Piotrowski

phm. Aleksandra Piotrowska