Podsumowanie Wyprawy po Bilet Wstępu do Lasu

Podsumowanie Wyprawy po Bilet Wstępu do Lasu

Podsumowanie Wyprawy po Bilet Wstępu do Lasu

W dniu 30 września odbył się coroczny rajd jesienny pod nazwą Wyprawa Po Bilet Wstępu do Lasu. Ponad 160 zuchów, harcerzy i instruktorów z Rumi i Redy wzięło udział w tym wydarzeniu.

Patrole harcerskie, zuchowe oraz dzieci niezrzeszonych stawały na starcie co 10 minut i po otrzymaniu instrukcji, wyruszały na trasę. Uczestnicy przemierzali z mapą ścieżki i dróżki Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, po drodze zbierając znalezione śmieci oczyszczali las z odpadów. Zadania rajdowe dotyczyły wiedzy z zakresu leśnych roślin i zwierząt oraz ekologii. Trzeba było między innymi rozwiązać zagadki, dopasować liście do drzew, odszukać nasiona i rośliny lecznicze. Nie zabrakło zadań dotyczących Prawa Harcerskiego i Prawa Zucha. Każdy patrol powrócił z trasy z totemem zrobionym ze znalezionych darów lasu.

Na punkcie końcowym, który był umiejscowiony na parkingu leśnym Piekiełko, uczestnicy rozpalili ognisko i upiekli sobie kiełbaski oraz częstowali się gorącą herbatą. Czas spędzali również na szkoleniu z pierwszej pomocy, gdzie na fantomach ćwiczyli reanimację. Wspólne pląsy i zabawy oraz spotkanie z leśniczym wypełniły czas, który sztab rajdu spędzał nad liczeniem punktów.

Wszyscy otrzymali pamiątkowe breloczki, patrole dyplomy uczestnictwa, a zwycięzcy gry planszowe. Tym razem najlepsi okazali się harcerze i zuchy z Redy. Na trasie zuchowej zwyciężył patrol “Mała Szarotka” z 5 WRDH “Szarotka” im. Jana Bytnara ps. Rudy w Redzie, a na trasie harcerskiej połączony patrol z 21 HDCzB im, Cichociemnych i Próbnej Drużyny Harcerskiej z Harcerskiego Szczepu Leśnego Wampum Reda.

Wszystkim uczestnikom w imieniu komendanta rajdu dh pwd. Krzysztofa Konopczyńskiego oraz komendanta trasy dh H.O. Aleksandra Bratnikow dziękujemy z wspólna zabawę.

A Sztabowi Rajdu dziękujemy za przygotowanie takiego ciekawego rajdu.

phm. Aleksandra Piotrowska
foto: Konrad Piotrowski, Mariusz Piotrowski