XXXIX Rajd Hufca ZHP Rumia został zakończony

XXXIX Rajd Hufca ZHP Rumia został zakończony

XXXIX Rajd Hufca ZHP Rumia został zakończony

Druhny i Druhowie!
XXXIX Rajd Hufca ZHP Rumia został zakończony. Wzięło w nim udział 124 harcerzy i wędrowników z naszego hufca, ponad 20 instruktorów, członkowie zespołu “Siebie Warci”, członkowie Koła Krótkofalarskiego oraz 3 sędziów strzelectwa, zaprzyjaźniony ratownik medyczny, ratownicy WOPR Powiatu Wejherowskiego, dyplomowana pielęgniarka i przyjaciele ZHP z Rumi i Redy.
25 zuchów uczestniczyło w “Turnieju Pancernych” odbywającym się w okolicach Domu Harcerza, kilkoro złożyło Obietnicę Zucha, a wszyscy mogli przejechać się harleyami.
Trasę harcerską i instruktorską w sumie przeszło 19 patroli, które walczyły o miano najlepszego.

A oto zwycięzcy:
1. miejsce I – Patrol A ( dh. Aleksandry Sil) z 10 HDCzB im gen Sosabowskiego    545 pkt
2. Miejsce II – Patrol B ( dh Kamili Matyja) z 10 HDCzB im gen Sosabowskiego    543 pkt
3. Miejsce III – Patrol I ( dh Adriana Bardo) z 20 RDH Czarnych Beretów “Reaktywacja” 515 pkt
Pozostała punktacja:
patrol III z 20 RDH Czarnych Beretów “Reaktywacja”    499 pkt
patrol “Czarne Perły” z 6 RWDH im. Lucjana Skierki     498 pkt
patrol IV z 20 RDH Czarnych Beretów “Reaktywacja”    493 pkt
patrol 1 z 17 RDH im. Krystyny Krahelskiej     486 pkt
patrol 1 z 7 DHCzB    485 pkt
patrol 2 z 7 DHCzB    482 pk
patrol 3 z 7 DHCzB    478 pk
patrol “Błękitne Żagle” z 6 RWDH im. Lucjana Skierki     470 pkt
patrol 1 z 13 HDZB     461 pkt
patrol 2 z 13 HDZB     419 pkt
patrol II z PDH przy SP 10 w Rumi     382 pkt
patrol 2 z 17RDH im. Krystyny Krahelskiej     336 pkt
patrol I z PDH przy SP 10 w Rumi     320 pkt
PDH Reda     281 pkt

najlepszy na trasie instruktorskiej był dh Paweł Radski z 24 WDHCzB im. gen. Ogień
najlepsza harcerką w klasyfikacji indywidualnej została dh Julia Szymichowska  z 20 RDH Czarnych Beretów “Reaktywacja”   – 97 pkt
II miejsce  w klasyfikacji indywidualnej dh Dawid Zdrojewski  z 20 RDH Czarnych Beretów “Reaktywacja”   – 96 pkt
III miejsce w klasyfikacji indywidualnej dh Aleksandra Sil z 10 HDCzB im. gen Sosabowskiego 95 pkt

Wszystkim gratulujemy!
Dziękuję wszystkim za wytrwałość, za dobry humor, postawę harcerską i za zaangażowanie.
Zapraszam do przeczytania relacji oraz obejrzenia zdjęć – wybraliśmy kilka z tych, które nadesłali nam uczestnicy rajdu

Czuwaj!
pwd Aleksandra Piotrowska
komendantka XXXIX Rajdu Hufca ZHP Rumia


PODSUMOWANIE RAJDU.

Tegoroczny rajd hufca odbył się w dniach 21-22 kwietnia 2012r. Był szczególny, ponieważ rozpoczynał obchody 80-lecia naszego hufca, które przypadają w tym roku.

Komendantka Rajdu dh pwd. Aleksandra Piotrowska rozpoczęła XXXIX Rajd Hufca apelem przy obelisku harcerzy w Rumi przy ul. Żwirki i Wigury. Po sprawdzeniu umundurowania przez komendanta trasy, krótkim pokazie musztry w wykonaniu każdej z drużyn oraz wylosowaniu numerów startowych, 19 patroli wyruszyło na trasę.

Trasa była podzielona – patrole o parzystych numerach zaczynały od punktu w Redzie, a patrole nieparzyste od punktu w Rumi. Na harcerzy, którym przedpołudniowy deszcz spłatał figla, czekały liczne niespodzianki.

Punkt Medyczny – zlokalizowany na parkingu przy skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego i Starowiejskiej był bardzo rozbudowany. Tam harcerze musieli odpowiedzieć na kilka pytań z dziedziny pierwszej pomocy, udzielić pomocy praktycznej przy złamaniu kończyny górnej lub dolnej. Mogli również poćwiczyć sztuczne oddychanie i masaż serca na fantomie pod okiem ratownika medycznego. Tutaj też mieścił się punkt pomiaru ciśnienia krwi oraz pomiaru poziomu cukru we krwi – oba pomiary bezpłatnie dla przechodniów i mieszkańców Rumi wykonywała dyplomowana pielęgniarka. Harcerze zachęcali przechodniów do badania, a chętnych nie brakowało. Z pomiaru poziomu cukru już podczas dwóch pierwszych godzin skorzystało blisko 50 osób. Punkt ten był zabezpieczany również przez harcerską grupę ratowniczą z Rumi i ratowników WOPR Powiatu Wejherowskiego.

— Kolejnym punktem na trasie rajdu był Punkt INO czyli krótka Impreza Na Orientację, zlokalizowany na końcu ul. Leśnej w Rumi przy tzw. Trzech Buczkach. Każdy z członków patrolu otrzymywał mapę i według zaznaczonych punktów kontrolnych biegł zaliczając je na czas. Pierwszym punktem był Kopiec Ducha Puszczy usypany podczas ubiegłorocznego rajdu z kamieni. Podczas INO każdy z harcerzy musiał dołożyć swój kamień do kopca. Całą trasę INO w rekordowym czasie 4 minut pokonali tylko dwaj harcerze z 20 RDH CzB „Reaktywacja” z Redy : Jacek Okruciński i Dawid Zdrojewski.

– Dalej harcerze podążali na leśną strzelnicę nieopodal ul. Strzeleckiej. Tam czekały na nich dwa stanowiska strzeleckie sędziowane na co dzień przez sędziów biathlonu. Na tym punkcie wielu harcerzy zaliczyło „6”.

– jednym z najciekawszych punktów okazał się Punkt Pionierki umieszczony na leśnej polanie na terenie leśnictwa Marianowo. Tam Harcerze musieli popisać się umiejętnością ułożenia trzech różnych stosów ognisk, z czego jedno należało podpalić i ugotować na nim obiad dla całego patrolu. Pomysłowość harcerzy przeszła najśmielsze oczekiwania: była pomidorowa z makaronem, rosół z marchewkami, spaghetti w sosie pomidorowym, ryż z jabłkami na mleku i nawet kasza manna z owocami. W nagrodę harcerze otrzymali po drożdżówce i ruszali dalej.

Punkt Militarny – w Redzie na ul. Gniewowskiej był całkowitym zaskoczeniem. Wszyscy mogli tam podziwiać czołgi, różne rodzaje broni, wozy bojowe i inne militarne akcesoria. Dla harcerzy przygotowano konkurencję na czas, należało nałożyć hełmofon, wskoczyć na czołg i przejść włazem górnym a wyjść włazem od czoła , podbiec do patrolu i zdjąć hełmofon. Najszybsza i niepokonana w tej konkurencji okazała się Julia Szymichowska z 20 RDHCzB „Reaktywacja” z Redy, zajęło jej to tylko 37 sekund!

– ostatnim punktem dla nieparzystych , a pierwszym dla parzystych patroli był Quiz Historyczny – punkt przygotowany obok parku miejskiego w Redzie. Tu harcerze zmagali się z testami z naszej 80-letniej historii, na tym punkcie również było wiele ocen celujących!

Po ciężkiej trasie patrole wracały do Domu Harcerza na gorącą grochówkę i kiełbaski pieczone przy ognisku.

Równolegle do trasy na terenie Domu Harcerza w Rumi w ramach Rajdu Hufca odbywał się „Turniej Pancernych” dla naszych najmłodszych zuchów. Zuchy zaczęły króciutkim apelem o 12.00 i wyruszyły do pobliskiego lasu na grę terenową. Przeszły chrzest, na którym malowano twarze, kilkoro złożyło uroczystą Obietnicę Zucha. Zuchy dużo śpiewały, pląsały i przygotowywały plakaty ze znaczkiem Zucha. Ok. godz. 16.30 do Domu Harcerza zjechała grupa motocyklistów i harley’owców, która przewoziła nasze dzielna zuchy swoimi wielkimi maszynami. Na koniec wszystkie zuchy otrzymały nagrody i ruszyły na uroczyste ognisko.

Harley”owcy o godz 18.00 wyruszyli na ulice naszego miasta / ponad 20 sztuk/ i przyjechali na uroczyste ognisko o godz. 19.30.

O godz. 19.30 wszyscy: zuchy, harcerze i instruktorzy spotkali się w wielkim kręgu przy ognisku przygotowanym na polanie obok Miejskiego Domu Kultury w Rumi, na tzw. Korei. Przybyli również zaproszeni goście: Komendantka Chorągwi Gdańskiej dh hm Hanna Piotrowska, Skarbnik Chorągwi Gdańskiej dh hm. Bogdan Mierzejewski, Zastępca Burmistrza Rumi Pan Marcin Fuchs, przewodniczący Rady Miejskiej w Rumi Pan Tadeusz Piątkowski i wielu innym znamienitych gości. Byli też rodzice zuchów i harcerzy, dawni instruktorzy i mieszkańcy naszego miasta. Naliczyliśmy ponad 300 osób.

Harcerze przygotowali kilka atrakcji: każda drużyna prezentowała krótki program artystyczny, który również podlegał ocenie do punktacji rajdu. Akompaniował nam zespół harcerski „Siebie Warcie”, który w zeszłym roku obchodził swój 10 Jubileusz. Równolegle pod zadaszeniem harcerze serwowali wszystkim pyszną grochówkę przygotowaną specjalnie na ognisko. Ognisko prowadził Komendant Hufca hm Bogdan Formella. Na zakończenie zaprosił wszystkich do wspólnego puszczenia światełka do nieba. W górę poszybowało 80 pięknych lampionów szczęścia przy akompaniamencie harcerskiej piosenki i życzeń z okazji 80 lecia hufca. Po wspólnym odśpiewaniu starej harcerskiej piosenki ”Już do odwrotu głos trąbki wzywa…” harcerze wraz z gośćmi utworzyli krąg, uścisnęli sobie dłonie i potem wspólnie wyruszyli do Szkoły Podstawowej Nr 10 w Rumi, gdzie był zorganizowany nocleg. Część gości i Sztab rajdu nocował w Domu Harcerza.

XXXIX Rajd Hufca ZHP Rumia zakończył uroczysty apel o godz. 10.00 w niedzielę. Na dano uroczyście imię Lucjana Skierki 6 Rumskiej Wodnej Drużynie Harcerskiej, nagrodzono najlepszych, a drużyny obdarowały hufiec upominkami i życzeniami z okazji 80-lecia, za które gorąco dziękujemy. Komendantką rajdu była pwd Aleksandra Piotrowska mająca do dyspozycji 20 osobowy Sztab Rajdu.

A oto wyniki:

I miejsce : puchar przechodni hufca oraz puchar dla najlepszego patrolu i nagrody rzeczowe: Patrol Nr 1 z 10 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów im gen Sosabowskiego

II miejsce: puchar oraz nagrody rzeczowe: Patrol nr II z 10 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów im gen Sosabowskiego

III miejsce: puchar i nagrody rzeczowe dla Patrolu nr 1 z 20 Redzkiej Drużyny Harcerskiej Czarnych Beretów „Reaktywacja”

Najlepsza harcerka w klasyfikacji indywidualnej – Julia Szymichowska z 20 Redzkiej Drużyny Harcerskiej Czarnych Beretów „Reaktywacja”

pwd A. Piotrowska

komendantka rajdu