40 Rajd Hufca ZHP Rumia 20-21.04.2013 r

40 Rajd Hufca ZHP Rumia 20-21.04.2013 r

40 Rajd Hufca ZHP Rumia 20-21.04.2013 r

Jak co roku w kwietniu, w hufcu ZHP Rumia w ubiegłą sobotę 20.04. wystartował Rajd Szlakiem Bohatera. W tym roku był to już 40 z kolei Rajd Hufca. Zorganizowano trzy trasy: Turniej Pancernych dla zuchów z Redy do Rumi lasem – szlakiem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego,  dla harcerzy ( szkoła podstawowa) z Żelistrzewa do Rumi, oraz  dla harcerzy starszych ( gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne) z Pucka do Rumi.

Pierwszy był punkt żeglarski w Harcerskim Ośrodku Morskim w Pucku, gdzie harcerze starsi mieli do wykonania kilka zadań żeglarskich oraz do rozszyfrowania rozkazy, potem brzegiem Zatoki Puckiej przemierzali trasę do Zamku w Rzucewie, gdzie był punkt „Odwaga i Rycerstwo”. Tam należało uzupełnić wiedzę historyczną, wykonać swój własny herb rycerski, odnaleźć elementy lub symbole łączące rycerza z harcerzem  lub odegrać scenkę z życia rodu von Below.

Dalej trasy łączyły się i harcerze młodsi i starsi wykonywali podobne zadania.

W Osłoninie nad Zatoka Pucką czekało na nich ognisko, przy którym usiedli, upiekli kiełbaski i śpiewali harcerskie piosenki. Dalej na punkcie „szpiegowskim” podziwiali akcesoria jakich używają antyterroryści, strzelali  do tarczy oraz maskowali się w terenie.

Między Mrzezinem a Kazimierzem czekała harcerzy przeprawa linowa przez rzekę- punkt alpinistyczny, a w Rumi pod obeliskiem przy ul. Żwirki i Wigury, harcerze składali wykonane własnoręcznie z polnych roślin wiązanki, tam tez zaliczali punkt z Historii, Struktury i Symboliki ZHP.

Na koniec w Gimnazjum Nr 4 na Szmelcie harcerze oddawali do oceny zdjęcia z trasy, filmy z rezerwatu Beka oraz swoje drużynowe kroniki i proporce.  Na kominku wspólnie podsumowano zadania, trasę i śpiewano harcerskie piosenki. Wszyscy byli zmęczeni, więc noc przebiegła w ciszy i spokoju J

Zuchy idąc przez las bawiły się w załogę „Czterech Pancernych”, brały udział w „bitwie” I Dywizji Wojska Polskiego, odnajdywały schowane skrzynki z rozkazami, wykonywały przeróżne zadania jak np. wykonywanie elementów czołgu z dostępnych w lesie materiałów. Swoją trasę zakończyły ogniskiem w Domu Harcerza, gdzie dowiedziały się kilku ciekawych rzeczy na temat udzielania pierwszej pomocy. O 17.30 rozdano zuchom nagrody i Turniej Pancernych się zakończył.

W niedzielę na uroczystym apelu wręczono nagrody. Najlepszą nagrodę sprawiła nam aura, przez dwa rajdowe dni świeciło piękne słońce, które poopalało na trasie naszych harcerzy. Przy okazji rajdu 22 osoby zaliczyły ostatni etap kursu i otrzymały Patenty Przybocznych i Zastępowych.

Nagrody na poszczególnych trasach otrzymali:

Trasa harcerska:

I miejsce: patrol ŁOSOSIE z 13 Harcerskiej Drużyny Zielonych Beretów

II miejsce:  patrol Błękitne Żagle z 6 Rumskiej Wodnej Drużyny Harcerskiej im. Lucjana Skierki

III miejsce: patrol TUŃCZYKI z 13 Harcerskiej Drużyny Zielonych Beretów

Trasa starszo harcerska:

I miejsce:  patrol Czarne Perły z 6 Rumskiej Wodnej Drużyny Harcerskiej im. Lucjana Skierki

II miejsce patrol z 10 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów im. gen Sosabowskiego

III Miejsce: patrol nr 2 z 20 Redzkiej Drużyny Harcerskiej Czarnych Beretów „Reaktywacja”

Wszystkim gratulujemy wytrwałości, 15-osobowemu Sztabowi Rajdu z Komendantem Rajdu, dh phm Krzysztofem Kohnke na czele, dziękujemy za poświecony czas, a Urzędowi Miasta w Rumi za skromne dofinansowanie harcerskiej imprezy.

Komenda Hufca ZHP Rumia