Lekcje historii o CichoCiemnych w dniu 73 rocznicy pierwszego zrzutu do Polski

Lekcje historii o CichoCiemnych w dniu 73 rocznicy pierwszego zrzutu do Polski

Lekcje historii o CichoCiemnych w dniu 73 rocznicy pierwszego zrzutu do Polski

Krąg Instruktorski Czerwonych Beretów i Grupa „Klawisza” zorganizowali z 15 na 16 Lutego 2014 roku nocną lekcję historii o Cichociemnych.
69 osób zgłosiło się na nietypową zabawę nocną w lesie. Uczestnicy zostali podzieleni na 5 grup: Ponury, Starba, Brzeg, Upłaz,  ZO.

Pierwsze zadanie opatrzone tajnym rozkazem brzmiało: Udać się zgodnie z mapą i odszukać łącznika w terenie leśnym o godz. 20.00. Grupy z różnych stron Rumi wyruszyły do terenu zrzutu spadochroniarzy w rejonie Starej Piły.
Po odnalezieniu łącznika następnym zadaniem było odnalezienie skoczka spadochronowego, który zawisł na drzewie, w ciemnym lesie i udzielenie mu pomocy poprzez odcięcie linek spadochronowych. „Brawo” Cichociemni zostali odnalezieni i uratowani.
Niestety grupa nieprzyjaciół chciała zlikwidować nasze grupy a pora była już praktycznie nocna około 22.00. Grupy otrzymały zadanie zlikwidowania wroga. Otrzymały broń i amunicję i rozpoczęła się walka. Broń ćwiczebna posłużyła do zabawy – uczestnicy wykazali się zmysłowością i celnością strzałów i ostatecznie wyeliminowały wroga.
To nie koniec zadań – po godz. 23.00 próba odwagi w ciemnym lesie polegała na powrocie do Starej Piły „Piekiełka” poprzez Zjazd na linach „Tyrolka” dla najmłodszych było to nie lada wyzwanie.
Profesjonalna obsługa i zabezpieczenie pozwoliły wszystkim uczestnikom spróbować zjazdu.
O godzinie 24.00 zapłonęły pochodnie i wszystkie grupy spotkały się przy ognisku, które rozpoczęły się słowami piosenki: „Czy znacie tych chłopców zdobywców przestworzy… Czerwony berecik , za pasem tkwi nóż; Ci chłopcy to spadochroniarze…” Następne zadanie to nie przelewki – rozkaz brzmiał: Udać się grupami do Domu Harcerza.
O 1.00 w nocy pierwsze patrole docierają na specjalnie przygotowaną salę kinowa, gdzie odbywa się projekcja, lekcja historii o Cichociemnych a w niej efekty dźwiękowe i świetlne – wrażenie nasze było jak byśmy byli w środku działań wojennych.
Rano apel – podsumowanie godz. 8.00 i wspólne zajęcia. Ciekawy i nietypowy pomysł na lekcję historii podobał się i każdy już wie kto to był Cichociemny.
Cała impreza odbyła się dzięki Harcerskiemu Ośrodkowi Centrum Przygody w Rumi.

hm Bogdan Formella