Zmarł ostatni z Cichociemnych – mjr Aleksander Tarnawski

Zmarł ostatni z Cichociemnych – mjr Aleksander Tarnawski

Zmarł ostatni z Cichociemnych – mjr Aleksander Tarnawski

Zmarł major Aleksander Tarnawski, ostatni żyjący Cichociemny Spadochroniarz Armii Krajowej. Miał 101 lat.

Aleksander Tarnawski po wybuchu II wojny światowej służył w 1. Dywizji Grenadierów we Francji, potem w 16. Brygadzie Pancernej i w 1 Dywizji Pancernej w Wielkiej Brytanii. W nocy z 16 na 17 kwietnia 1944 roku skoczył ze spadochronem do okupowanej Polski. Był jednym z 316 żołnierzy Armii Krajowej, którzy tego dokonali.

Zmarł ostatni z Cichociemnych – mjr Aleksander Tarnawski

Czterokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych i honorowy prezes Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.

Podczas działań wojennych nosił pseudonimy “Upłaz” i “Wierch”.

Aleksander Tarnawski od lat propagował tradycje patriotyczne, szczególnie wśród młodzieży. W 2016 r. opublikowana została książka o jego losach i walce pt. “Ostatni”. 7 września 2014 r., w wieku 93 lat, wykonał w tandemie spadochronowym kolejny skok spadochronowy z żołnierzami jednostki GROM. Był honorowym kombatantem tej jednostki, która także dziedziczy tradycje i obyczaje Cichociemnych.