Ile kosztuje harcerstwo?

Składki członkowskie:

Jednym z obowiązków członkowskich w Związku Harcerstwa Polskiego jest opłacanie składek członkowskich. Składkę płacą zarówno zuchy, harcerze jak i instruktorzy.

Roczna składka członkowska w 2024 r. wynosi 240 zł i można ją rozłożyć na dwie raty:
1 rata płatna do 15.01
2 rata płatna do 01.06

Składki płaci się na konto hufca:


Bank Pekao nr: 92 1240 5400 1111 0010 6320 8488.

Tytuł wpłaty: składka członkowska za rok…, imię i nazwisko dziecka, nr drużyny

Np. Składka członkowska 2024, Tomek Zieliński, 2 RDH

 

Mundur


Nosząc mundur harcerski, członek ZHP identyfikuje się z organizacją, do której przynależy. Reprezentując swoją drużynę, buduje wizerunek całego harcerstwa, dlatego tak ważne jest, aby mundur był w pełni i dobrze skompletowany. Zazwyczaj jest to maksymalnie do pół roku. Na mundur składa się;
  • Nakrycie głowy: beret, rogatywka – zależy od drużyny
  • Koszula mundurowa ZHP
  • pagony;
  • chusta;
  • pierścień;
  • spódnica mundurowa/spodnie mundurowe typu „emki”; spodenki mundurowe męskie ZHP
  • pas: parciany czarny harcerski/ zuchowy
  • getry, wywijki

Łączny koszt nowego munduru to około 150 – 250 zł. Zanim go kupicie warto porozmawiać z drużynowym, może starsi harcerze zechcą odsprzedać czy nawet oddać swój za mały Można również poszukać na stronach internetowych typu olx, allegro, sprzedajemy, itp. Zakup dodatków jak barwy drużyny (chusta, pagony), pierścień czy getry najpierw należy ustalić z drużynowym, ponieważ każda drużyna czy gromada ma tu własne tradycje i obrzędowość.

 

Jak wygląda finansowanie?

Jak każde stowarzyszenie utrzymujemy się ze składek członkowskich, pozyskiwanych środków poprzez pisanie grantów, darowizn, akcji zarobkowych oraz 1 %.

Wszelka pomoc jest bardzo mile widziana. Jeśli jakkolwiek chcecie nam Państwo pomóc, proponujemy kilka sposobów. Po pierwsze i chyba najważniejsze, zawsze przydatne są dla nas kontakty. Przy organizacji większości przedsięwzięć potrzebujemy kontaktów: do placówek, w których coś robimy, do mediów, do urzędów – wszędzie tam, skąd na pewno będziemy czegoś potrzebować przy organizacji biwaków, rajdów, obozów, imprez.

Z praktyki wiemy, że bez ludzi nam przychylnych w tych miejscach, praca jest bardzo utrudniona, a czasem wręcz niemożliwa, wobec tego ten sposób pomocy pozostaje dla nas jednym z największych źródeł wsparcia.

Po drugie, zachęcamy do wpłat 1% swojego podatku przy rozliczeniu rocznym na naszą organizację. Każda złotówka wspiera naszą działalność na wiele sposobów: obniżając koszty rajdów i biwaków, umożliwiając zakup sprzętu biwakowego czy ułatwiając zakupy takie jak np. materiały programowe używane podczas zbiórek, bilety na przejazdy na wycieczki, bilety wstępów do muzeów itp. Wpłaty 1% są oczywiście możliwe w określonym czasie w roku.

Po trzecie, liczymy na Państwa poparcie! O wiele łatwiej nam się pracuje, gdy rodzice także są po naszej stronie. My ze swojej strony dajemy konkretny program wychowawczy, sprawdzony przez dziesięciolecia, a z Państwa strony oczekujemy zgody na udział Waszych dzieci w tym programie.